Oczy są zwierciadłem duszy i mogą nam sporo powiedzieć o nas samych. Z czego może wynikać ich kolor oraz niepowtarzalność?
Dzieci nie zawsze mają taki kolor oczu jak ich rodzice. Typowe bywa natomiast to, że dzieci w naszym klimacie zazwyczaj przychodzą na świat z oczami koloru niebieskiego. U niektórych ten kolor może się jednak zmieniać z czasem, a to oznacza, że tęczówki stają się ciemniejsze. Czasami trzeba poczekać nawet kilka lat, aby odkryć rzeczywisty kolor oczu dziecka – może wtedy okazać się, że nie są niebieskie, lecz zielone albo brązowe. Z czego wynika to, że mamy brązowe lub zielone oczy? Wiąże się to z produkcją melaniny, która występuje właśnie w tęczówce. To ona nadaje naszym oczom kolor. W naszej szerokości geograficznej jej produkcja nie rozpoczyna się od razu po przyjściu dziecka na świat, lecz później, a to może wpływać na zmianę koloru oczu.
Sam kolor to jednak nie jedyna tajemnicza kwestia. Równie ciekawie brzmi korekcja wady wzroku podczas snu. Rano, po przebudzeniu, niepotrzebne są okulary, żeby widzieć prawidłowo. A wszystko to dzięki jednej z nowoczesnych metod zwanej ortokorekcją. Cała ta metoda opiera się jednak na specjalnych soczewkach ortokeratologicznych, które są zakładane na noc. Dzięki tej metodzie możliwe jest korygowanie wad takich jak krótkowzroczność i niewielki astygmatyzm.
Oczy lubią nam również płatać figle. Fani robienia amatorskich zdjęć na pewno spotkali się już z efektem czerwonych oczu, który potrafi zepsuć najlepsze ujęcie. Jest to efekt uboczny wykorzystania lampy błyskowej w zacienionym pomieszczeniu lub po zmroku, kiedy fotografowana osoba znajduje się blisko aparatu i patrzy prosto w obiektyw. W chwili robienia zdjęcia światło lampy trafia do źrenicy, która w ciemności jest rozszerzona. W efekcie źrenica nie zdąża się odpowiednio zmniejszyć i wpuszcza do oka dużą ilość światła, która po odbiciu od siatkówki i przejściu przez liczne naczynia krwionośne daje czerwone zabarwienie.
Warto pamiętać o niepowtarzalności naszych oczu. Każda tęczówka jest bowiem oryginalna i ma swój niepowtarzalny wzór. Spore różnice występują nawet pomiędzy prawym i lewym okiem jednej osoby.
Źródło: InnovationPR