Zgaga nie tylko uprzykrza życie. Może także prowadzić do poważnych problemów związanych z jamą ustną
Choroba refluksowa przestaje się ukrywać i dotyka coraz większej liczby Polaków. Niewielu jednak wie, że ma ona wpływ nie tylko na przełyk, ale także na całą jamę ustną, a zwłaszcza zęby.
Czym ona jest? To nic innego jak cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Oczywiście wraz z kwasami. Jej najczęstszym symptomem jest zgaga, a więc pieczenie w przełyku. Może także współgrać z chrypką, kaszlem czy bolesnym przełykaniem. Często pojawia się razem z nią m.in. nieprzyjemny zapach z ust.
Nieleczony refluks może doprowadzić do powikłań m.in. stanów zapalnych przełyku, a w skrajnych przypadkach do raka przełyku i raka żołądkowo-przełykowego. Co ciekawe, choroba refluksowa ma także wpływ na zdrowie zębów. Dzieje się tak, ponieważ niski współczynnik pH w ustach, który jest zagwarantowany przez kwas żołądkowy, sprawia, że zęby są bardziej narażone na erozję chemiczną. Jama ustna ma środowisko zasadowe, natomiast soki żołądkowe znacząco je zakwaszają, a to prowadzi do rozmiękczania szkliwa. Co więcej, potem może się także pojawić próchnica, a ścieralność zębów znacznie wzrośnie.
Co z tym zrobić?
Żeby uniknąć przykrych konsekwencji, osoby cierpiące na refluks powinny stosować specjalny reżim higieniczny, który neutralizuje kwasy i zapewnia zębom dodatkową ochronę. Co ważne, należy unikać szczotkowania zębów do godziny po wystąpieniu refluksu. Wszystko dlatego, że szkliwo jest wtedy znacznie słabsze. Po jego wystąpieniu dobrze też jest przepłukać usta zimną lub letnią wodą. Podobnie postępujemy, gdy spożyjemy cytrusy lub kiszonki.
Osoby z refluksem powinny częściej sięgać po specjalistyczne pasty zawierające fluor. Uchroni to zęby przed demineralizacją, spowodowaną przez kwasy. Konieczne są także zmiany w diecie. Z menu warto sunąć pikantne, tłuste i smażone jedzenie, cytrusy i wysokosłodzone napoje, w tym napoje gazowane, a także nabiał. Nie zaleca się także soków owocowych.
Gdy zęby zostaną uszkodzone…
W przypadku, kiedy jednak dochodzi do uszkodzeń zębów spowodowanych przez kwasy żołądkowe, konieczne jest leczenie. Naruszenie szkliwa lub zębiny otwiera drogę bakteriom i może być przyczyną rozwoju próchnicy i stanów zapalnych. Wtedy też leczenie musi przebiegać dwutorowo. Po pierwsze leczymy refluks, a po drugie wszystkie powstałe ubytki. Oznacza to, że potrzebny nam będzie zarówno gastrolog, jak i stomatolog.
Źródło: Guarana Public Relations