Znalezienie idealnego środka na odchudzanie jest marzeniem wielu ludzi, którzy chcą zrzucić parę kilogramów. Kupując kolejne suplementy diety wcale nie pomagamy im zniknąć. Dlatego być może warto podejść do sprawy zupełnie inaczej
Odchudzanie bywa nieustanną walką, w której ciągle wygrywa nasz przeciwnik. Mamy już tego dość, a efekt jo-jo jest dla nas najbardziej znanym zjawiskiem na świecie. Z jednej strony chcielibyśmy zejść z ringu, a z drugiej zmienić rozmiar ubrań na mniejsze. Co zatem robić? Skoro diety zasłyszane u znajomych lub w telewizji nie dają żadnych rezultatów, warto zgłosić się na wizytę u lekarza.
Sami wiemy jak o siebie zadbać
Oczywiście, że tak! Samodzielnie układamy sobie diety, a kiedy nie przynoszą efektów – demotywujemy się. Jadłospisy, które znajdujemy na przykład w sieci nie są uniwersalne. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego, w zależności od wykonywanych czynności, trybu życia i zamiłowań kulinarnych. Dieta dobrana do nas indywidualnie daje o wiele większe szanse na sukces i będzie z pewnością bardziej świadomym wyborem.
Jeżeli nadal wolimy działać na własną rękę, warto wiedzieć, że łatwo jest wpaść w spiralę tycia, czyli nieświadomie przyjmować zbyt dużą dawkę kalorii. Wystarczy bowiem 7000 kcal ponad normę, aby dodać sobie kolejny kilogram.
Gdy jest tylko gorzej…
Jeżeli po raz kolejny nie udaje się schudnąć, a kilogramy powracają ze zwiększoną dawką to działa to na nas mało motywująco. Co więcej, rozregulowuje to także nasz metabolizm, czyli jeżeli będziemy chcieli schudnąć znowu to może nam to przyjść jeszcze trudniej. Jeśli natomiast waga przekroczy normę o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów, bez pomocy lekarza się nie obędzie. Wtedy mamy bowiem do czynienia z otyłością, która już oficjalnie nazywana jest chorobą i wymaga interwencji specjalistów.
– Tej sytuacji nie można lekceważyć, ponieważ nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje. Osoby otyłe są bardziej narażone na przykład na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, a także problemy z układem oddechowym czy krążeniem – mówi dr Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych.
Jaką metodę można wtedy zastosować? Jeżeli mówimy już o otyłości to ostatnią deską ratunku może być na przykład jeden ze specjalistycznych sposobów leczenia. Często wykorzystywana jest na przykład terapia z zastosowaniem balonu żołądkowego (nazywanego balonem Orbera). Zabieg wprowadzenia takiego balonu jest nieinwazyjny. Po umieszczeniu go w żołądku wypełnia się solą fizjologiczną po to, aby pacjent odczuwał w pewnym stopniu sytość. Oznacza to, że będzie się czuł równie najedzony jak do tej pory po spożyciu mniejszej ilości pokarmu.
Balon pozostaje w żołądku do sześciu miesięcy, a następnie jest przez lekarza usuwany. W tym czasie można stracić nawet do 20 kg, ale trzeba pamiętać, że osiągnięcie, a następnie utrzymanie pożądanej wagi, zależy od kilku czynników. Przez czas kuracji pacjent nabywa pewne nawyki żywieniowe, jednak głównym jego zadaniem będzie ich utrzymanie nawet po usunięciu wspomnianego balonu.
Źródło: Wizerunkowo.com