Osoby otyłe nie tylko startują z gorszej pozycji przy budowaniu lepszej sylwetki. Ich ciało znacznie wolniej rozbudowuje mięśnie po treningu.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego otyłość utrudnia trening. Wiąże się z ograniczeniami w ruchu, podnosi ryzyko wielu chorób, a najczęściej jest skutkiem zbyt pasywnego trybu życia, z którego trudno wyjść.
Nie wszyscy wiedzą jednak, że osoby otyłe mają statystycznie większe mięśnie od osób szczupłych. Niestety ilość nie idzie w parze z jakością, ponieważ objętościowo rozrośnięte tkanki nie są tak sprawne i zdrowe, jak u osób szczuplejszych.
Wyjście z otyłości poprzez aktywny styl życia to wspaniały pomysł, ale nowe badania dostarczają kolejnych dowodów, że otyłym trenuje się gorzej. Nie chodzi tylko o wspomniane już ograniczenia czy obawę przed wyśmianiem przez innych użytkowników siłowni. Mięśnie osoby otyłej mają problem z syntetyzowaniem białek z pożywienia i budową nowych włókien mięśniowych. Intensywny trening i dieta odpowiednia dla budowania mięśni są więc mniej skuteczne dla osoby otyłej.
By tego dowieść, Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign zaprosił do badania 18 młodych osób, które nie zajmowały się wcześniej budowaniem sylwetki. 9 z nich to osoby szczupłe, 9 kolejnych – otyłe.
Wszystkim pobrano biopsję z jednej nogi na starcie badania, by zbadać stan wyjściowy. Następnie druga noga została poddana intensywnemu wysiłkowi, a uczestnicy zjedli 170g chudej wieprzowiny (36g białka i 4g tłuszczu). Teraz obie nogi poddano kolejnym biopsjom, 120 i 300 minut po posiłku.
Dzięki temu możliwe było sprawdzenie, jak mięśnie przyswajają pokarm. Wyniki nie zaskakują. Okazało się, że po posiłku nogi wszystkich uczestników miały podwyższoną syntezę białek, ale u osób otyłych wzrost był wyraźnie niższy niż u szczupłych.
– Udało nam się pokazać, że proces naprawy i budowy mięśni po treningu jest stłumiony u młodych osób z otyłością. To znaczące, ponieważ ten proces ma długoterminowy wpływ na zdrowie metaboliczne i sprawność fizyczną – podsumowuje prof. Nicholas Burd.
Źródło: Journal of Physiology