Nadwaga i otyłość są niekorzystne nie tylko dla nas, ale i dla całego kraju. Leczenie pacjentów borykających się z tymi problemami jest bowiem bardzo kosztowne. Najlepiej byłoby zapobiegać pojawianiu się zbędnych kilogramów niż później się ich pozbywać
Otyłość to problem, który dotyka każdego w sposób indywidualny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ma ona spore znaczenie także dla całego rozwoju cywilizacji. Co roku w związku z nadwagą czy otyłością umiera blisko 3 mln europejczyków. Niepokój budzą również dane epidemiologiczne dotyczące Polski. Zgodnie z nimi ponad połowa społeczeństwa ma nadwagę, a jedna czwarta boryka się z otyłością. W grupie osób ze zbędnymi kilogramami ciągle więcej jest jednak panów.
Te przypadłości stanowią źródło wielu poważnych schorzeń, takich jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2, nowotwory złośliwe (w tym rak piersi, prostaty, trzonu macicy, jelita grubego).
Sytuacja ta wpływa także na kwestie ekonomiczne. Leczenie osób z nadwagą czy otyłością jest średnio o około 45% droższe niż osób bez zbędnych kilogramów. W Polsce otyłość jest co roku przyczyną mniej więcej 1,5 mln hospitalizacji. Wszystko to generuje ogromne koszty, dlatego otyłości warto zapobiegać, a także wcześnie ją diagnozować i leczyć. Wdrożenie tego typu programów może znacznie wpłynąć nie tylko na budżet, ale i na życie i zdrowie wielu osób.
Zmaganie się z otyłością to jednak bardzo skomplikowany proces. Nie wystarczy tutaj tylko wizyta u lekarza. W całą machinę zrzucania zbędnych kilogramów jest niejednokrotnie angażowany dietetyk, psycholog czy rehabilitant. Takie podejście do problemu może sprawić, że całość przebiegnie znacznie łatwiej. Przede wszystkim trzeba jednak tego chcieć. Gdy to do nas dotrze to znalezienie odpowiednich specjalistów nie będzie już żadnym problemem. Pamiętajmy jednak, że chodzi tutaj przede wszystkim o nasze zdrowie i jak najdłuższe życie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl