Piękne nogi na wiosnę – nie może być inaczej! One jednak nie zawsze chcą współpracować. O tym czy są faktycznie piękne decyduje kilka istotnych czynników. Jak sobie poradzić z jednym z najbardziej naprzykrzających się mankamentów, czyli cellulitem?
Nie da się ukryć, że Polki bardzo cenią sobie swoje nogi, uważają je za swój wielki atut, jednak równie łatwo przychodzi im znajdowanie w nich wad i niedoskonałości. Wszystko to oczywiście wpływa na poczucie pewności siebie. Ze wszystkich tych przypadłości najbardziej nie lubią one cellulitu.
Czym on jest? Cellulit związany jest z tkanką podskórną (tłuszczową) i jej zmianami degeneracyjnymi. Prowadzić może do obrzęków, a także zwłóknień. Podłożem tych zmian są zaburzenia ukrwienia i równowagi metabolicznej w tkance tłuszczowej. Trzeba zauważyć, że na jego korzyść działa otyłość, jak i miejscowe gromadzenie tłuszczu w pewnych partiach ciała, a także ucisk tkanek i związane z nim niedotlenienie oraz zastój limfy.
Zapobiegać mu można między innymi poprzez kontrolę masy ciała, aktywność fizyczną, masaże czy zabiegi kosmetyczne lub medyczne, które mają się przysłużyć redukcji tkanki podskórnej i poprawie mikrokrążenia. Nie ma jednej uniwersalnej metody zwalczania cellulitu, która byłaby idealna dla każdego. Dlatego wymienia się ich kilka. Redukcja masy ciała i ćwiczenia powinny zostać zaplanowane pod okiem dietetyka i trenera. Może się przydać także wizyta u dermatologa, który, jeżeli dostrzeże taką potrzebę, zleci badania cukru, hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Badania hormonów pozwalają określić czy przypadkiem nie jest zatrzymywana woda w organizmie. To, podobnie jak tycie czy odkładanie się tłuszczu w skórze, może sprzyjać cellulitowi. Może on też zalecić serię zabiegów nakłuwania z użyciem substancji aktywnych (mezoterapii), masaży manualnych, jak i z użyciem urządzeń wykorzystujących wiele technologii, w tym laserowych, mających na celu pobudzenie krążenia i ułatwienie odpływu limfy (podciśnienie, ochładzanie, podgrzewanie podczerwienią, karboksyterapia, ultradźwięki sprzyjające wprowadzaniu substancji aktywnych i wiele innych). Jednak zabiegi te nie mogą być traktowane zamiennie ze zwiększeniem aktywności fizycznej i stosowaniem właściwej diety.
Wiele osób decyduje się także na suplementy diety. Warto w tym wypadku postawić szczególnie na kosmetyki i inne suplementy, które oparte są na wyciągach roślinnych. Są one bowiem bogate w antyoksydanty (antocyjany, polifenole roślinne), substancje uszczelniające naczynia (rutynę, nostrzyk, wyciąg z karczocha) oraz substancje przyspieszające metabolizm tkankowy (kofeina, karnityna). Trzeba jednak pamiętać, że działanie poszczególnych składników jest udowodnione naukowo natomiast wątpliwe jest spełnianie ich funkcji w kosmetykach. Stosowanie suplementów i kosmetyków w przypadku cellulitu ma jedynie pomocnicze znaczenie, jeśli pacjentka stosuje się do zaleceń odnośnie żywienia i ruchu.
Borykasz się z cellulitem? To zatem ostatni moment, by się z nim zmierzyć i pochwalić się w nadchodzącym sezonie pięknymi nogami.
Źródło: Partner of Promotion