W ciągu ostatnich trzech lat spożycie wody mineralnej w Polsce, bez dodatków cukrów, wzrosło o 30 proc. – wynika z analiz ekspertów. Pijemy już 112 litrów rocznie
Według szacunków spożycie wody mineralnej w Polsce (bez dodatków cukrów) w 2016 roku wyniosło 112 litrów, podczas gdy jeszcze w 2013 roku było to zaledwie 86 litrów. W analizowanym okresie konsumpcja wody przekroczyła poziom spożycia piwa, który w 2016 roku osiągnął blisko 100 litrów. Dodatkowo, prawie połowa z wypijanej w Polsce wody spożywana była poza gospodarstwem domowym – najczęściej w lokalach gastronomicznych.
Rośnie produkcja wody mineralnej w kraju
Według danych GUS w 2016 roku produkcja wody mineralnej (niesłodzonej), w zakładach zatrudniających co najmniej 50 osób, zwiększyła się o 11,4 proc. do 3,9 mld litrów. Jeżeli doliczymy do tego wodę wytworzoną w małych zakładach, to według szacunków Banku BGŻ BNP Paribas produkcja mogła przekroczyć nawet 4,4 mld litrów.
Lipiec rekordowym miesiącem
Produkcja wody mineralnej charakteryzuje się znaczącą sezonowością. W latach 2014-2016 od kwietnia do sierpnia średnia wielkość produkcji wody była o prawie 50 proc. większa niż przeciętna w pozostałych siedmiu miesiącach roku. Warto też zauważyć, że w lipcu produkuje się najwięcej wody – o 43 proc. więcej niż średnia w pozostałych miesiącach.
Wydatki na wodę rosną w zależności od poziomu dochodów gospodarstw domowych
Kolejna dobra wiadomość: wydajemy na wodę więcej niż na słodkie soki. W 2015 roku wydatki na wodę mineralną i źródlaną w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym wyniosły 55,32 zł rocznie i były większe niż wydatki na soki warzywne i owocowe (37,20 zł).
Jednocześnie jest nad czym pracować. Choć woda jest tańsza od innych napojów, to najwięcej wody mineralnej w gospodarstwach domowych wypijają osoby z wyższym wykształceniem, pracujące na stanowiskach nierobotniczych i pochodzące z dużych miast. Warto również nadmienić, że ilość wypijanej wody mineralnej rośnie wraz z poziomem zamożności gospodarstw domowych. W tym sensie woda staje się częścią stylu życia.
Nie tylko butelkowana, z kranu też można
Choć produkcja butelkowanej wody ma się lepiej niż kiedykolwiek, warto pamiętać, że w większości polskich miast dostępna woda pitna ma naprawdę dobrą jakość i można z powodzeniem korzystać z niej na co dzień, napełniając przed wyjściem do pracy bidon czy butelkę!
Źródło: Newsrm.tv