Zielona herbata nie stanowi dla Polaków żadnej nowości. Wielu rozsmakowuje się w niej i zachwyca jej aromatem. Ma ona nie tylko walory smakowe, ale również zdrowotne. Potencjalnie może obniżać ryzyko zachorowalności na raka i miażdżycę
Według naukowców zielona herbata jest źródłem dwóch zasadniczych rodzajów związków. Pierwszy to kofeina, ten sam związek, który występuje w kawie. W odniesieniu do herbaty określany jest jako teina. Druga grupa to związki fenolowe – katechiny.
Teina pozwala na lepszą koncentrację czy większą aktywność. Niektórzy twierdzą też, że może opóźniać demencję oraz zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Jest jednak w niej coś szczególnego. Mimo, iż często porównywana jest do kofeiny, to od niej nie można się uzależnić.
Co ze związkami fenolowymi? Wykazują aktywność przeciwutleniającą i jako naturalne przeciwutleniacze pozbywają się wolnych rodników z naszego organizmu. Tym samym zapobiegają wielu chorobom. Niestety, wprawdzie katechin w zielonej herbacie jest dużo, ale ich przyswajalność przez ludzki organizm jest niska.
Co więcej, katechiny mogą chronić zły cholesterol przed utlenianiem, a taki proces rozpoczyna zmiany miażdżycowe u człowieka. Poza tym, picie zielonej herbaty podwyższa zawartość we krwi dobrego cholesterolu.
To nie koniec pozytywnej działalności zielonej herbaty. Są tacy, którzy twierdzą, że może ona działać antynowotworowo i antymiażdżycowo. Przeprowadzono w tym celu wiele badań. Istnieją jednak badania, które wskazują na pozytywny wpływ zielonej herbaty. Przeprowadzając badania na zwierzętach zauważono, że u myszy zielona herbata o 50% hamowała rozwój raka jelit. W Japonii przez kilkanaście lat obserwowano grupę 40 tysięcy ludzi. Okazało się, że w tej grupie umieralność z powodu chorób układu krążenia u osób, które piły co najmniej 5 filiżanek zielonej herbaty, było o 25% niższa niż u pozostałych.
Są także dowody na to, że zielona herbata przyspiesza nawet o kilkanaście procent spalanie tłuszczów w organizmie człowieka. Japończycy wykazali, że picie zielonej herbaty przyczynia się do spalenia tłuszczu w naszym organizmie. Dlatego właśnie ekstrakty związków fenolowych są składnikiem preparatów na odchudzanie.
Według naukowców picie zielonej herbaty podwyższa również wrażliwość na insulinę w organizmie człowieka. Napój chroni w ten sposób przed cukrzycą. Katechiny zawarte w zielonej herbacie działają również antyzapalnie i antybakteryjnie.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl