Może się okazać, że leczenie ostrej białaczki u dzieci będzie skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Naukowcy już się tym zajmują
W ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – Strategmed dziewięć projektów otrzymało dofinansowanie. Wśród nich znalazł się także ten pt. „Personalizacja leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci w Polsce”
Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy nowotwór złośliwy u dzieci. Rocznie diagnozuje się ok. 200 przypadków. Leczenie to ciągle jednak spore wyzwanie. Dlatego naukowcy chcą lepiej zbadać komórki białkowe i sprawić, by wyniki leczenia były jeszcze lepsze niż obecne 80%. W skład konsorcjum badawczego wchodzi 13 ośrodków, w tym niemal wszystkie uczelnie medyczne w Polsce. Naukowcy planują m.in. zgromadzić materiał biologiczny do analiz masowych, pochodzący z koniecznych w trakcie diagnostyki biopsji szpiku kostnego.
Naukowcy planują opracowanie nowoczesnej metody monitorowania skuteczności leczenia, opartej na sekwencjonowaniu nowej generacji. Pozwoli to również na personalizację allogenicznego przeszczepiania komórek macierzystych i procedur okołoprzeszczepowych u dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną.
Częścią projektu jest również stworzenie zaawansowanego systemu informatycznego dla personelu medycznego i dla pacjentów. Będzie on zawierał jednolitą bazę danych klinicznych, genetycznych i molekularnych dotyczących dzieci z białaczką, jak również portal informacyjny dla pacjentów. Wartość dofinansowania to ponad 13,5 mln zł.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl