Nie od dziś wiadomo, że jeden uśmiech może wywołać dużo pozytywnych emocji, a nawet zmienić całe życie. Niestety, wielu wstydzi się swojego uśmiechu. Niepotrzebnie, można wyzbyć się tego wstydu, dzięki nowej metodzie walki o piękne i równe zęby
Równy zgryz, czyli zdrowie
Coraz więcej dorosłych decyduje się na leczenie problemów ze zgryzem. Nie dotyczą one bowiem wyłącznie dzieci i młodzieży. Co ważne, krzywe zęby to nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Przez nie trudniej jest dotrzeć do wszystkich zakamarków podczas szczotkowania zębów, a to przedkłada się na problemy z próchnicą czy chorobami przyzębia. Dodatkowo mogą się także pojawić kłopoty z przeżuwaniem i niewyraźną mową. Dochodzi do tego również kruszenie się zębów oraz uszkodzenia mechaniczne szkliwa.
Im krócej tym lepiej
Bardzo często oczekujemy konkretnych efektów, ale chcielibyśmy, aby cały proces leczenia trwał krótko. Trudno jest osiągnąć takie efekty w kilka dni czy tydzień. Wszystko opiera się oczywiście na długotrwałym noszeniu aparatu. Ortodonci wychodzą jednak naprzeciw tym oczekiwaniom. Skrócenie czasu leczenia jest możliwe dzięki zabiegowi dekortykacji przyzębia. Polega ono na delikatnym nacinaniu wyrostków zębodołowych w kości szczęki. Cały proces nie łączy się ze zbytnią inwazyjnością. Zabieg wykonywany jest po założeniu aparatu stałego, ale również przy leczeniu niewidocznym aparatem typu invisalign czy clear aligner. Po dekortykacji zęby szybciej się przesuwają, dlatego też wymagane są częstsze wizyty niż przy standardowej procedurze. Zazwyczaj jest to wizyta kontrolna co dwa tygodnie, podczas której stomatolog nadzoruje postęp leczenia i dostosowuje do niego aparat. Całe leczenie trwa około 4–6 miesięcy, w trudniejszych przypadkach może się przedłużyć do 12 miesięcy, co i tak jest imponującym wynikiem w porównaniu z czasem konwencjonalnego leczenia, które trwa zazwyczaj od 18 do 36 miesięcy.
Kto może skorzystać z takiego leczenia? Na zamianę krzywego zgryzu na prosty zawsze jest pora. Jeżeli chodzi o dzieci to najlepiej jest zacząć, gdy zęby mleczne zaczną być zastępowane przez zęby stałe. Pamiętajmy jednak, że około 80% wad zgryzu bierze się tylko i wyłącznie ze złych nawyków.
Źródło: Skymed.pl