Przyprawy sprawiają, że nasze dania są zupełnie odmienione. Dzięki nim możemy urozmaicić nawet najprostsze posiłki. Nie zawsze jednak dobór przypraw jest łatwym zadaniem. Do czego użyć rozmarynu, tymianku czy imbiru?
Silny i aromatyczny zapach oraz korzenny, palący i nieco gorzki smak to cechy wyróżniające rozmaryn. Użyć go można do wielu potraw mięsnych, a szczególnie wieprzowiny, baraniny, jagnięciny, drobiu oraz dziczyzny. Używa się go również do aromatyzowania pieczonych ziemniaków, ciemnych sosów, zup jarzynowych i potraw z grzybów.
Ostry, ale przyjemny zapach to z kolei cechy typowe dla tymianku. Jest idealnym składnikiem farszu do pierogów z kapustą i grzybami. Dobrze komponuje się również z potrawami zawierającymi groch, fasolę, ziemniaki czy zupami, np. cebulową. Tymiankiem przyprawia się ciemne mięsa: wołowinę i baraninę, dania z drobiu, ryb, grzybów i serów czy też potrawy z warzyw.
Kardamon ma intensywny, korzenny smak z wyraźną cytrusową nutą. Można go z powodzeniem stosować do potraw słodkich, jak i pikantnych. Świetnie nadaje się do herbaty, sałatek owocowych, kawy, ciast czy sorbetów. Jest też ciekawym składnikiem do mieszanek z kuchni orientalnej w połączeniu z kminem rzymskim, cynamonem i kolendrą.
Miłośnicy słodko-ostrego smaku z pewnością docenili już imbir. Stanowi on idealną przyprawę do kompotów i grzańców w połączeniu z goździkami i cynamonem. Tradycyjnie wykorzystuje się go również do ciast, herbatników, pierników i biszkoptów. Dobrze smakuje w połączeniu zarówno z zupami fasolowymi, ziemniaczanymi jak i z potrawami z ryżu i jajek. Imbirem przyprawia się marynaty z dyni, ogórków, pasztety oraz flaki. Bardzo dobrze komponuje się z orientalnymi daniami z kuchni arabskiej i azjatyckiej, dlatego doskonale wydobędzie głębię smaku dań jednogarnkowych.
Do grona szczególnie charakterystycznych przypraw warto zaliczyć również kolendrę, która pochodzi z kuchni orientalnej. Lekko anyżowy smak sprawia, że przyprawa stosowana jest do dań z wieprzowiny, jagnięciny, drobiu, a także do ryb. Warto ją wykorzystać także do sosów i warzyw – szczególnie do dań z udziałem soczewicy czy fasoli. Co ciekawe, kolendra nie lubi wysokiej temperatury, dlatego zaleca się, by dodawać ją dopiero pod koniec gotowania.
Źródło: 38 PR & Content Communication