Uraz sportowy może wykluczyć nas na pewien czas z normalnych treningów. Choć organizm sam się regeneruje to warto mu pomóc i przyspieszyć nieco cały proces. Jak radzić sobie z opuchnięciami, bólem mięśni czy stłuczeniami?
Dieta jest bardzo ważna, niezależnie od tego czy prowadzimy intensywne treningi czy rezygnujemy z części z nich. Warto zatem odłożyć tłuszcze roślinne, a w ich miejsce spożywać więcej roślinnych. Dobrze jest usunąć z menu czerwone mięso, a zamiast niego wprowadzić ryby morskie, gdyż zawarte w nich kwasy omega-3 wspomagają wytwarzanie hormonów łagodzących procesy zapalne. Ważna w całym procesie regeneracji jest także witamina E. Znaleźć ją można m.in. w orzechach włoskich. Poza tym istotne będą warzywa i owoce. Zawarta m.in. w czarnych porzeczkach, brukselce, szpinaku czy papryce witamina C poprawia kondycję stawów i ścięgien. Pamiętajmy również o nabiale. Wypijając dziennie szklankę kefiru czy maślanki dostarczymy organizmowi pełnowartościowego białka.
Przy kontuzjach warto zadbać o opiekę fachowca. Bolące miejsca może ukoić np. masaż, dlatego dobrze jest skorzystać z usług fachowca i w ten sposób nie pogłębiać urazu. Po treningu istotne może być też polewanie pod prysznicem bolesnych miejsc na przemian ciepłą i zimną wodą.
Rozwój medycyny sprawił, że dostępnych jest też wiele specyfików, które łagodzą ból i mogą przyspieszyć regeneracje. O tym, który z nich wybrać warto się zastanowić wraz z lekarzem. Korzystanie ze środków przeciwbólowych powinno być ostatecznością. Przy urazach sportowych nie tylko są mało skuteczne, ale też mogą powodować efekty uboczne. Dobrym rozwiązaniem może się natomiast okazać żel lub maść, którą nakładamy bezpośrednio na bolące miejsce. Uprawiając sport, niewątpliwie wyświadczamy naszemu organizmowi dużą przysługę. Ale jednocześnie dobrze pamiętać, że każdy wysiłek fizyczny to potencjalne ryzyko urazów. Wiedza, jak je leczyć, może sprawić, że będziemy mogli znacznie szybciej wrócić do treningów.
Źródło: 38PR Content&Communication