Nasze oczy miewają spore problemy z tym, aby odpowiednio przystosować się do otoczenia, szczególnie gdy warunki atmosferyczne są trudne. Podobnie może być zimą. Nasz narząd wzroku jest wtedy wyjątkowo narażony na mróz, wiatr i niskie temperatury. Co zrobić, aby mu pomóc?
Nie da się ukryć, że to, co jemy ma ogromny wpływ na cały organizm. Dieta jest jednak zależna od pory roku. Za sprawą jesieni i zimy możemy się pożegnać z wieloma produktami, które wcześniej dostarczaliśmy organizmowi. Jak się odżywiać, żeby nasze oczy były zdrowsze i nie brakowało im żadnych składników odżywczych? Podstawą są tu witaminy i minerały. Wśród najważniejszych witamin znaleźć można przede wszystkim A, C i E, a więc naturalne antyoksydanty.
Witamina A jest dobra przede wszystkim dla odpowiedniego funkcjonowania wzroku. Sprawia, że dobrze widzimy zarówno w dzień jaki i w nocy, zapobiega nadmiernemu wysuszeniu oka, uszkodzeniom rogówki i działaniu wolnych rodników, które powodują m.in. zwyrodnienie plamki żółtej. Pokarmy zawierające witaminę A to przede wszystkim marchew, masło i margaryna, jajka, wątroba, czerwona papryka, tran i mleko.
Witaminy C i E również pomagają w walce z wolnymi rodnikami, jednak poza działaniem antyoksydacyjnym mają również inne właściwości. Dzięki witaminie C tworzy się kolagen, który wzmacnia naczynia krwionośne oczu, przeciwdziała ich szybkiemu starzeniu się i umożliwia odpowiednie działanie fotoreceptorów. Znaleźć ją można w pomidorach, kiszonej kapuście, kiwi, owocach cytrusowych, jabłkach, owocach dzikiej róży, brokułach czy natce pietruszki. Witaminy E możemy sobie dostarczyć m.in. spożywając ryby, migdały, orzechy laskowe i oleje. Jakie ma ona zadanie? Chroni przede wszystkim przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.
Nie zapominajmy również o istotnych dla nas minerałach. Dostarczymy ich sobie dzięki produktom bogatym m.in. w cynk i selen. Cynk umożliwia wytwarzanie rodopsyny, dzięki której widzimy barwy i dostrzegamy przedmioty w ciemnych pomieszczeniach, selen ma z kolei właściwości antyksydacyjne. Chcąc dostarczyć sobie tych ważnych elementów warto spożywać wątrobę, pestki dyni, ostrygi, kakao, ryby czy skorupiaki. Istotna jest dla nas także luteina, zeaksantyna oraz kwasy omega-3.
Źródło: Innovation PR