Bycie „szczęśliwym” posiadaczem okularów i miłośnikiem sportu w tym samym czasie bywa kłopotliwe. Uprawianie sportu w okularach może być niekomfortowe, a z kolei bez nich może stanowić niebezpieczeństwo. Wydaje się, że nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji. Są jednak metody, dzięki którym można dobrze widzieć i czuć się swobodnie podczas każdej aktywności fizycznej
XXI wiek stawia przed nami wiele różnych możliwości. Z duchem czasu idzie zatem i optyka, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. Każda z dyscyplin sportowych stawia przed nią jednak nieco inne wymagania. We wszystkich wypadkach najistotniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Które elementy są najważniejsze w okularach sportowych?
Idealny materiał na soczewki
Na początek: soczewki! W przypadku okularów sportowych podstawową sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest materiał, z którego są wykonane soczewki. Powinny one być bezpieczne i dawać nam pewność, że nie rozbiją się podczas upadku; warto zwrócić także uwagę na to, by były lekkie, cienkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia i zarysowania. Powinny chronić oczy przed słońcem i pełnić równocześnie rolę tarczy przed wszystkim, co obniża komfort widzenia podczas ruchu i odbiera przyjemność z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – wiatrem, pyłem, muszkami czy gałęziami. Trzeba również pamiętać o tym, że okulary sportowe wyróżniają się także większą krzywizną opraw. Dzięki temu o wiele bardziej przylegają one do twarzy.
W dobrym kolorze
Może się wydawać, że barwa soczewek nie ma najmniejszego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Wszystko w tym wypadku zależy od uprawianej dyscypliny. Jeżeli myślimy o sportach zimowych to z pewnością przydadzą się nam soczewki o zabarwieniu czarnym, szarym lub brązowym. Rowerzyści, kolarze i osoby grające w piłkę powinni mieć soczewki barwione na brązowo, zielono lub pomarańczowo. Uprawianie kilku dyscyplin dla wielu oznacza posiadanie kilku różnych par okularów, adekwatnych do każdego ze sportów. Nie bez znaczenia jest tutaj także otoczenie i oświetlenie. Soczewki barwione na brązowo najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie oślepienia, podnoszą też kontrast między kolorem trawy, a kolorem nieba, co sprawia, że są odpowiednie np. podczas gry w golfa. Szare i szarozielone soczewki nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów, co ułatwia ocenę odległości. Żółte lub pomarańczowe soczewki wybierają najczęściej miłośnicy strzelania lub jazdy na nartach (przy złej pogodzie). Dlaczego? Kolory te wpływają na kontrast widzenia. Przy słabym oświetleniu znacznie go poprawiają.
Na straży promieniowania UV
Podczas wybierania okularów sportowych warto też zwrócić uwagę na to, że działa na nas szkodliwe promieniowanie UV. Im większe soczewki i większa krzywizna oprawy, tym mniej promieni UV dostanie się do oczu z góry i z boku okularów. To właśnie przez to okulary sportowe są tak dobrze dopasowane do twarzy. Warto wiedzieć, że kolor soczewek nie jest wyznacznikiem tego, że jesteśmy chronieni przed promieniowaniem UV. Wszystko zależy od materiału, z którego są wykonane soczewki. Soczewki okularowe w indeksie wyższym bądź równym 1.53 gwarantują nam pełną ochronę przed promieniowaniem UV. Natomiast jeżeli wybieramy soczewki w indeksie 1.50, warto upomnieć się wówczas o dodatkowy filtr UV 400, który zapewni nam ochronę przed UV.
Polaryzacja – ważna rzecz
Dobrze jest, jeżeli podczas kupowania okularów sportowych będziemy pamiętać także o ich odpowiedniej polaryzacji. Filtry polaryzacyjne w pewnym sensie przejmują funkcję okularów przeciwsłonecznych. W zimie chronią dodatkowo przed odbijającymi się światłami i szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Tego typu soczewki sprawdzają się nie tylko w przypadku osób czynnie uprawiających sport, ale również tych , które prowadzą samochód, gdy na przykład mocno świeci słońce.
Źródło: www.prasoweinfo.pl