Wyjazdy w góry, sanki, łyżwy czy dni spędzone na stoku – oto uroki zimy, które sprawiają, że uwielbiamy tę porę roku. Dla wielu osób może być ona jednak kłopotliwa. Wszystko przez marznące stopy, a więc problem, z którym trudno sobie poradzić
Zimą staramy się zabezpieczać przed mrozem. Nie każdemu jednak pomagają ciepłe buty i grube skarpety. Kilka warstw takiej izolacji może dodatkowo sprawić, że stopy zaczną się pocić, a nieodprowadzana wilgoć to prosta droga do powstawania odmrożeń.
Rozróżniamy 3 stopnie odmrożeń. Pierwszy charakteryzuje się przejściowym zaburzeniem krążenia krwi oraz zaczerwienieniem lub bladością skóry. Następstwa pierwszego stopnia są odwracalne i łatwo poradzić sobie z nimi w warunkach domowych. Przy kolejnych stopniach należy udać się do lekarza. Jak sobie radzimy z takimi odmrożeniami? Najczęściej idziemy pod koc i staramy się odzyskać ciepło, które niestety wcale nie chce tak szybko wrócić.
Co zatem zrobić w momencie, gdy nasze stopy zmarzną? Pierwszym krokiem może być wstawienie ich pod strumień chłodnej wody. Z czasem należy jednak temperaturę wody zwiększać. Nie wolno jednak od razu wystawiać stóp na działanie gorącej wody. Naczynia krwionośne w zmarzniętych stopach są obkurczone i narażenie ich na kontakt z gorącą wodą może zaburzyć ukrwienie. Po takiej kąpieli należy porządnie wysuszyć stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Jest tam ciepło i wilgotno, co sprawia, że są to idealne warunki do powstania grzybicy stóp.
Dodatkowo można również nasmarować stopy balsamem rozgrzewającym. Na tak wypielęgnowane stopy nakładamy natomiast skarpetki. Pamiętajmy też, aby rozgrzać cały organizm. Po zimowych spacerach wskazane jest picie jak największej ilości ciepłych płynów, np. herbaty. Organizm rozgrzany od środka szybciej przywróci krążenie w kłopotliwych partiach ciała (jak np. kończyny).
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to czy za naszym problemem nie stoi nadpotliwość stóp. Jeśli to ona jest przyczyną należy odpowiednio zabezpieczyć swoje stopy, np. smarując je lotionem antyperspiracyjnym. Może on nie tylko zabijać nieprzyjemny zapach, ale i działać antybakteryjnie. Co więcej, niejednokrotnie chroni także przed grzybicą stóp.
Podstawą dbałości o ciepło stóp jest oczywiście odpowiednia para butów. Powinna być stworzona z przewiewnych, a jednocześnie nieprzemakalnych materiałów. Pamiętajmy także, aby stopa nie była nadmiernie ściśnięta przez buty czy skarpety, gdyż powodem marznących stóp może być także utrudnione krążenie krwi.
Źródło: 38 PR Content & Communication