Pamięć bywa ulotna – wiedzą o tym ci, którzy pomimo dobrego stanu zdrowia nadal o czymś zapominają. Często wynika to na przykład z nadmiaru obowiązków. Jest jednak kilka sposobów na to, aby pomóc naszej pamięci
Jeżeli któryś raz zapominasz z domu telefonu komórkowego lub nie dotrzesz na spotkanie, bo zwyczajnie o nim nie pamiętasz to dobry moment, aby nieco się wspomóc. Nie chodzi tutaj jednak o zawiązanie supełka, który miałby nam przypominać o wielu rzeczach. Ta metoda nie wystarczy, aby wspierać pamięć prospektywną.
Pamięć prospektywna jest właśnie tym, co pozwala nam realizować to co zamierzone. Wszystko dzięki temu, że właśnie tam zakorzenione jest to, co dopiero przed nami.
Ponieważ osobom starszym wykonywanie zaplanowanych zadań może nastręczać trudności, a i osobom młodszym zdarza się zapomnieć np. o umówionej rozmowie telefonicznej, to warto zastosować metody, które wspomogą naszą pamięć prospektywną. W jaki sposób możemy skutecznie pomagać naszej pamięci prospektywnej? Kwestie są ciągle badane. Jest jednak kilka technik, które na pewno się przydadzą.
Zasada pt. „Co masz zrobić dziś, zrób jutro” wcale nie pomaga naszej pamięci. Wszystko, co mamy do zrobienia najlepiej wykonywać od razu. Nie zawsze mamy jednak taką możliwość. W tym, aby nie zapominać o wykonywanych czynnościach może nam pomóc pewna rutyna i powtarzalność poszczególnych czynności w naszym życiu.
Jak sugeruje, warto skojarzyć sobie zaplanowaną czynność z naszym zwykłym działaniem o danej porze dnia, albo z konkretnym zdarzeniem. Umawiasz się z kimś na 15? Nie zapisuj tego, ale spróbuj sobie wyobrazić tę sytuację. Przeanalizowanie jej przebiegu, tego, jak będziemy ubrani, o czym będziemy rozmawiać i gdzie siedzieć może sprawić, że wydarzenie to lepiej zagnieździ się w naszej pamięci.
Dobrym przypomnieniem może się też okazać zestawienie danej czynności z z wydarzeniem. Myślimy zatem, że musimy coś zrobić, po zakończeniu danego zadania, na przykład po obiedzie wyprowadzimy psa na spacer. Wiemy wtedy, że wyprowadzenie psa będzie się łączyło z innym naszym zadaniem. Będzie to o wiele łatwiejsze niż zapamiętanie, że o 14.30 muszę wyprowadzić psa.
Pomocne są również różnego rodzaju wskazówki, które – aby były skuteczne – muszą być odpowiednio dobrane. Wskazówki muszą przede wszystkim przyciągać uwagę w momencie, gdy będziemy wykonywać zadanie. Dopisanie konkretnej czynności do długiej listy innych zadań nie sprawi, że będziemy o niej pamiętać. Stanie się wyłącznie kolejnym punktem. Warto zatem wspomnianą czynność w jakiś sposób wyróżnić.
Badania sugerują, że ludzie starsi w porównaniu z młodymi lepiej pamiętają o jakimś zadaniu, jeśli jest ono formułowane przez inną osobę w postaci prośby. Niewykluczone, że jest to związane ze zobowiązaniem społecznym.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl