Więcej aktywności fizycznej i większa jej intensywność – właśnie to lekarze zalecają dojrzałym kobietom, by wydłużyć życie. Wyniki badania pojawiły się w nowym wydaniu magazynu branżowego „Circulation”
Przyjęło się mówić, że ruch to zdrowie w każdym wieku. I rzeczywiście, znane są związki aktywności (lub jej braku) z ryzykiem osteoporozy, schorzeń stawów, chorobami układu krwionośnego i innymi. Jednak w omawianym dziś badaniu sprawdzano, jak konkretny rodzaj aktywności wpływa na zdrowie kobiet w starszym wieku.
Wcześniejsze badania oparte na ankietach sugerowały, że aktywni ludzie mają o 20-30 proc. niższy odsetek zgonów niż najmniej aktywni członkowie społeczeństwa. Tu jednak mamy do czynienia z noszeniem przez uczestników badania przyspieszeniomierzy (akcelerometrów trójosiowych) przez długie 2,5 roku (w okresie 2011-2015), by monitorować ich aktywność fizyczną. Zaletą badania jest to, że nie polegano na własnej ocenie uczestniczek, ale na wiarygodnym pomiarze.
W ten sposób monitorowano aktywność ogromnej liczby aż 16,7 tys. pań w średnim wieku 72 lat. Każda z nich nosiła urządzenie przy sobie co najmniej 10 godzin dziennie, cztery dni w tygodniu lub więcej. W trakcie badania 207 uczestniczek zmarło, co – z uwagi na ich wiek – nie może być zdziwieniem.
Dziwić może za to fakt, jakie wnioski wyciągają prowadzący badanie naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Okazuje się, że ruch co prawda wydłuża życie, ale nie każdy w tym samym stopniu. Kobiety ograniczające się do lekkiej aktywności (prace domowe, spacery, zakupy) wcale nie były mniej narażone na wczesną śmierć od swoich najbardziej pasywnych koleżanek. Natomiast większe natężenie aktywności miało wyraźny walor ochronny. Regularne uprawianie choćby żwawego chodzenia czy ćwiczeń statystycznie aż o 60-70 proc. redukuje ryzyko wczesnej śmierci.
Oczywiście trzeba podkreślić, że mówimy tu wyłącznie o ryzyku krótszego życia. Badanie nie oznacza, że lżejsza aktywność fizyczna nie ma innych zalet, natomiast w przypadku wydłużania życia nie zauważono istotnego związku.
Analizy prowadzono, by uzupełnić braki w wiedzy. Jest bardzo wiele badań dla młodych ludzi, natomiast niewiele wiadomo na temat sytuacji zdrowotnej osób starszych. Według American Heart Association (AHA) wyniki potwierdzają, że rekomendacje dla starszych Amerykanek są adekwatne. AHA zaleca 150 minut średniej aktywności lub 75 minut intensywnej aktywności (aerobowej) tygodniowo. Do tego dwa razy w tygodniu lub więcej powinno się wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
Źródło: Circulation: Journal of the American Heart Association