Latem stopy powinny się dobrze prezentować. Nie zawsze dbanie o nasze stopy jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Wysokie temperatury nie sprzyjają ich wyglądowi
W trakcie lata nasze stopy dopada wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawiają one, że stopy nie wyglądają dobrze. Do tych najczęściej występujących przypadłości można z pewnością zaliczyć nadmierną potliwość. Pojawia się ona przede wszystkim dlatego, że nasze stopy są jednym z tych miejsc, gdzie występuje największa ilość gruczołów potowych. W parze stóp znajduje się ich 250 000! Szczególnie latem chowając stopy w zakrytych butach, sprawiasz, że wydzielanie potu zwiększa się. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.
Źródeł potliwości można szukać w genach lub stylu życia czy higienie. Niejednokrotnie jest ona bowiem wywołana wtórnie i wywołują ją zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, stres, zła pielęgnacja, otyłość czy też bodźce termiczne. Najlepiej jest przeciwdziałać jej zwalczając jej przyczynę. Gdy dowiemy się, że wynika ona z choroby to powinniśmy zająć się zwłaszcza tą chorobą. Jeśli wynika to z otyłości to trzeba będzie natomiast poważnie pomyśleć o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów.
Z nadmierną potliwością można również walczyć poprzez różnego rodzaju zabiegi. W gabinetach podologicznych można np. skorzystać z jonoferezy, a więc terapii pozwalającej na zmniejszenie gruczołów potowych przy użyciu prądu stałego. Jeden taki zabieg trwa ok. 20 minut i wykonuje się go cyklicznie w ciągu 4-6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu. Zabieg jest bezbolesny.
Można również próbować zwalczać problem różnego typu kosmetykami. Warto w tej sytuacji sprawdzać czy w swoim składzie mają one sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające, takie jak lawenda czy mentol. Warto też stosować kąpiele z wyciągów ziołowych, np. z szałwii, kory dębu, rozmarynu czy po prostu soli antybakteryjnych, które są do tego specjalnie przeznaczone. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej. Ważne jest również to, abyśmy nosili skarpety i obuwie zrobione z naturalnych materiałów. Wszystko po to, żeby nasze stopy mogły oddychać.
Kolejnym problemem mogą być pęknięcia. Spacery boso po piasku sprawiają bowiem, że skóra stóp staje się sucha i popękana. Te kłopoty ze stopami mogą mieć swoje źródło również w otyłości, nadwadze, deformacjach kostnych, niedoborze witaminy A czy chorobach takich jak łuszczyca , RZS, niedoczynność tarczycy. Pękające stopy to także efekt źle dobranego obuwia, skarpetek ze sztucznych włókien lub nieodpowiedniej pielęgnacji poprzez nadmierne usuwanie naskórka.
W tej sytuacji dobrze jest wykonywać peeling raz w tygodniu, a także dbać o to, aby nowa warstwa rogowa naskórka była złuszczana regularnie. Odpowiednie będzie także stosowanie kremów nawilżających i odżywczych. Używanie wieczorem odpowiednich preparatów jest gwarancją zachowania odpowiedniej elastyczności skóry. Składniki takie jak mocznik, naturalne tłuszcze zawarte w preparatach pielęgnacyjnych do stóp pozwalają zregenerować się skórze odbudowując jej naturalny płaszcz wodno-lipidowy. Dobrą ewentualnością będą także wizyty w gabinecie podologicznym.
Nasze stopy mogą wołać o pomoc poprzez różnego rodzaju obrzęki. Zazwyczaj mają z nimi kłopot osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą. Ten problem nasila się szczególnie w upalne dni. Przyczyną obrzęków może być także nadwaga lub przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresantów czy hormonów. Zgromadzony nadmiar wody w tkankach może być również oznaką chorób związanych z takimi narządami jak nerki, tarczyca, serce czy współtowarzyszeniem alergii pokarmowych. Kobiety mają większą tendencję do ich powstawania w czasie ciąży oraz przed menstruacją.
Zapobiegać obrzękom można poprzez systematyczne wykonywanie ćwiczeń nóg, utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała, a także unikaniu soli w posiłkach czy długotrwałego stania i siedzenia. Trzeba się jednak przede wszystkim skupić na tym, jaka jest przyczyna obrzęku i zlikwidować przyczynę jego powstawania. Warto stosować masaże usprawniające przepływ krwi i limfy oraz kosmetyki pielęgnujące zmęczone stopy i usprawniające krążenie. Dobrze jest stosować tzw. ułożenie przeciwobrzękowe. Chodzi o to, aby podczas leżenia trzymać nogi lekko uniesione do góry.
Źródło: Rolinger PR