Czy to zakończy dyskusję? Z pewnością nie, choć badacze z kanadyjskiego McMaster University są pewni, że suplementy białkowe wyraźnie podnoszą siłę mięśni i zwiększają ich rozmiar u osób podnoszących ciężary.
Bardzo ciekawa analiza wykonana na McMaster University pojawiła się w „British Journal of Sports Medicine”. Twórcy pracy przeanalizowali wiele dostępnych badań na ten temat (to największa meta-analiza w tej dziedzinie) i uznali, że jasno wskazują one na zalety korzystania z suplementów białkowych. Ważne rozgraniczenie: chodzi o suplementy brane przez zdrowe osoby dorosłe, które w ramach aktywności fizycznej podnoszą ciężary.
– Dotychczasowe rekomendacje dotyczące suplementów białkowych bywały sprzeczne, zależnie od konkretnych badań. To z kolei powodowało chaos u lekarzy, dietetyków i samych osób zażywających te preparaty – tłumaczy potrzebę wykonania takiej meta-analizy jej główny autor, dr Robert Morton z Exercise Metabolism Research Group na McMaster University. W ocenie Mortona temat skuteczności suplementów białkowych jest rozstrzygnięty.
Twórcy przeczesali tysiące dostępnych badań w poszukiwaniu konkretnych kryteriów. Spełniło je 49 wysokiej jakości analiz prowadzonych łącznie na 1863 osobach. Wybrano projekty trwające nie mniej niż 6 tygodni, odrzucono wszystkie badania prowadzone tylko na zwierzętach.
Wyniki wskazują, że mięśnie osób zażywających są silniejsze, a ich masa większa. Co więcej, nie było znaczących różnic dla kobiet i mężczyzn ani tych związanych ze źródłem pochodzenia białka. Różnice w porach dnia, gdy uczestnicy przyjmowali suplement, również nie okazują się istotne.
Są za to inne ciekawe obserwacje. Po pierwsze, skuteczność suplementów spada wraz z wiekiem pobierających je. Im jesteśmy starsi, tym większych dawek potrzeba dla optymalnych efektów.
Po drugie, powyżej pewnej dawki korzyści z zażywania suplementów przestają być zauważalne, a jednocześnie rekomendowane obecnie 0,8g na kilogram masy ciała dziennie może być niewystarczające. Na podstawie 49 analizowanych projektów badawczych autorzy najnowszego studium sugerują, że powyżej 1,6g dziennie efekty przestają rosnąć wraz z poborem suplementu.
– Pobór białka jest krytyczny dla zdrowia mięśni i przybywa analiz sugerujących, że rekomendowane obecnie 0,8g na kilogram masy ciała dziennie to za mało. Oczekujemy, że będzie coraz więcej takich sugestii, ponieważ społeczeństwa zachodnie się starzeją, więc potrzeba więcej białka dla osiągnięcia efektów – mówi dr Morton.
Po trzecie, autorzy wskazują, że… producenci suplementów przeceniają wartość swoich produktów. To jednak nie wydaje się szczególnie odkrywcze…
Źródło: British Journal of Sports Medicine