Joga to chyba najbardziej znany „towar eksportowy” Indii. Jej zalety cenione są na całym świecie, bywa używana nawet w walce z rakiem, a instytuty jogi powstają przy polskich uczelniach. A Ty, dasz się przekonać?
21 czerwca to Międzynarodowy Dzień Jogi obchodzony na całym świecie. Ten znany indyjski zestaw praktyk ma już ok. 4 tysiące lat. W oryginale to złożony system filozoficzny, oparty na relacji ciała i umysłu. Dla nas, w świecie zachodnim, to jednak przede wszystkim jedna z technik odprężenia i ćwiczeń fizycznych.
Jakkolwiek by jej nie interpretować, joga jest dziś popularna na całym świecie i stała się jednym z najpopularniejszych symboli Indii. Dlatego jej święto obchodzone jest w aż 200 krajach, w tym w 20 miastach w Polsce. Co więcej, to niecodzienne święto patronatem objął ambasador Indii Ajay Bisaria.
– Miło mi, że w Polsce już po raz trzeci będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Jogi. Widać, że coraz więcej osób pragnie w świadomy sposób troszczyć się o jakość swojego życia. Joga to doskonała metoda – niezależnie od wieku, stanu zdrowia – by w naturalny sposób zadbać o równowagę psychofizyczną – powiedział Bisaria.
Zwłaszcza słowa o wieku i stanie zdrowia warto wziąć pod uwagę, jeśli rozważasz jogę jako formę aktywności fizycznej lub walki ze stresem. Rzeczywiście, do jogi może podejść dosłownie każdy, a podkreślane w tej dyscyplinie związi między umysłem i ciałem to nie tylko chwyt marketingowy.
Joga ma udowodnione naukowo zalety, jak choćby łagodzenie bólu, korzystny wpływ na libido, podnoszenie poziomu testosteronu. Ba, joga ma zastosowanie jako terapia wspierająca walkę z rakiem, łagodząca ból, lęk czy bezsenność.
Oczywiście przed podejściem do jogi warto bliżej poznać ofertę w okolicy zamieszkania i zgłębić temat na tyle, by wybrać formę jogi odpowiednią dla siebie.