Każdego roku rak tarczycy dopada kolejne osoby, coraz częściej również te młode. Zazwyczaj zmagają się z nim jednak kobiety. Co on oznacza dla naszego organizmu i w jaki sposób powinniśmy do niego podchodzić?
Tarczyca to niewielka część naszego organizmu, która ma do wypełnienia wiele ważnych zadań. Odpowiada za cały nasz organizm, reguluje jego pracę i to od niej zależy, jak będziemy się czuć, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jej usunięcie oraz leczenie nowotworu sprawia, że pacjenci przez długi czas nie mogą powrócić do normalnego stylu życia.
Kiedy tarczycę dotyka nowotwór, osoba chora staje na początku skomplikowanej drogi leczenia, rekonwalescencji, skutków ubocznych i badań kontrolnych. Brak kompleksowych informacji na temat choroby nie ułatwia im tego zadania. Ten nowotwór nie zdarza się często, a do tego naprawdę nie wiele o nim wiadomo. Osoby, które słyszą, że to właśnie on jest źródłem ich problemów zdrowotnych zupełnie nie wiedzą, co ich czeka i z czym będą się musieli zmagać.
Kampanię na ten temat stworzyło Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny. To ono postanowiło wypełnić lukę informacyjną, która się pojawiła i pokazać, że taki nowotwór może spotkać każdego, niezależnie od wieku. Wskazują, czego można się spodziewać i w jaki sposób radzić sobie ze skutkami choroby. Ważnym aspektem kampanii jest budowanie zrozumienia wśród lekarzy, którzy na co dzień zajmują się pacjentami.
– Chcemy w ten sposób poprawić komfort pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej i nieznanej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym jak wygląda terapia raka tarczycy jest znaczącym wsparciem. Z tego względu serdecznie zapraszamy ośrodki zajmujące się leczeniem raka tarczycy do współpracy, z chęcią przekażemy materiały informacyjne, które będą mogły być przekazywane pacjentom – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Źródło: Konkret PR