Toksyna botulinowa w gabinecie medycyny estetycznej jest stosowana bardzo często. Używa się jej nie tylko do profilaktyki anti-aging i usuwania zmarszczek już istniejących, ale także w leczeniu rozmaitych chorób i dolegliwości tj. szczękościsk (bruksizm), nadpotliwość pach, dłoni i stóp czy migrena. Artykuł stanowi 3. część cyklu „Okiem specjalisty“, w którym eksperci Medycyny Estetycznej rozwiewają wątpliwości dotyczące różnych obszarów medycyny estetycznej
Toksyna botulinowa – popularnie zwana botoksem – jest neuromodulatorem powodującym zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Podanie odpowiedniej dawki toksyny w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem jego aktywności.
Botoks u dwudziestolatki?
Zabiegi z zastosowaniem botoksu zapobiegają procesowi miostarzenia, czyli starzenia związanego z pracą mięśni mimicznych, stąd są pomocne w profilaktyce anti-aging. Wynika to ze sposobu działania toksyny, która ograniczając działanie mięśni mimicznych powoduje, że skóra, która jest silnie związana z mięśniami przestaje się kurczyć np. podczas mrużenia oczu, uśmiechania się czy podnoszenia i marszczenia brwi. Warto zaznaczyć, że w działaniach profilaktycznych nie ma dolnej granicy wieku, a wskazaniem do zabiegu jest wyłącznie silna mimika, której konsekwencjom należy zapobiegać. Jako lekarz medycyny zalecam przede wszystkim działania profilaktyczne, ponieważ zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak decyzja o rozpoczęciu terapii toksyną botulinową zawsze należy do pacjenta.
Jakie zmarszczki likwiduje botoks?
Działanie botoksu przynosi również oczekiwane efekty w redukcji już istniejących zmarszczek mimicznych. Mięśnie mimiczne, w które podano toksynę botulinową stają się rozluźnione, co w efekcie powoduje wygładzenie linii skóry. Przy użyciu botoksu można wygładzić „kurze łapki”, „lwią zmarszczkę”, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki na nosie, czyli „zmarszczki królicze”, zmarszczki pod oczami i zmarszczki wokół ust („zmarszczki palacza”). Botoks pozwala również podnieść brwi czy koniuszek nosa, zlikwidować efekt kwadratowej twarzy, podnieść opadające kąciki ust bądź poprawić owal twarzy i zredukować zmarszczki na szyi. W tym miejscu należy podkreślić, że w przypadku głębokich zmarszczek lub bruzd może zaistnieć konieczność dodatkowego zastosowania innych terapii, w tym kwasu hialuronowego.
Toksyna w leczeniu dolegliwości
Toksyna botulinowa jest lekiem, który jest stosowany od wielu lat w chorobach neurologicznych. W nowoczesnym gabinecie medycyny estetycznej nie tylko wykonuje się zabiegi dedykowane pięknu, ale również leczy się choroby i dolegliwości sprawiające dyskomfort i pogarszające jakość życia pacjentów. Zabieg z zastosowaniem botoksu poprzez blokadę nadmiernej aktywności wybranych grup mięśniowych może w skuteczny sposób zlikwidować przewlekłą migrenę, szczękościsk (bruksizm) ze ściskaniem zębami w nocy, co często powoduje ścieranie zębów oraz – szczególnie ważne w sezonie letnim – zlikwidować nadmierną potliwość w okolicach pach, stóp i dłoni.
Jak wygląda zabieg?
Sam zabieg trwa kilka minut i polega na kilku ukłuciach bardzo cienką igłą, których bolesność można porównać do ukąszenia komara. Dla bardzo wrażliwych osób istnieje możliwość znieczulenie kremem znieczulającym lub przyłożenie okładu z lodem, co pozwala na praktycznie bezbolesne ukłucia. Większość pacjentów, którzy mają zabieg kolejny raz, rezygnuje całkowicie ze znieczulenia twierdząc, że jest zbyteczne. Po zabiegu pacjent zazwyczaj może powrócić od razu do swoich normalnych aktywności. Powinien w dniu zabiegu zrezygnować z alkoholu i nadmiernej aktywności fizycznej.
Częstotliwość zabiegów
Pełny efekt zabiegu jest widoczny po 12-14 dniach, więc jeśli planujemy wykonać zabieg przed jakąś uroczystością (tj. ślub, wesele, spotkanie po latach) warto wykonać zabieg co najmniej 2-3 tygodnie wcześniej. Do powrotu przekazywania impulsów w mięśniu dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych po około 3-6 miesiącach (średnio 4 miesiące). Po tym czasie zabieg można powtórnie wykonać. W przypadku leczenia nadmiernej potliwości i bruksizmu spodziewane efekty często utrzymują się znacznie dłużej (6-9 miesięcy).
Zła sława toksyny botulinowej – absolutny MIT
Trudno jednoznacznie stwierdzić z czego bierze się „zła sława” botoksu, zwłaszcza w postaci efektu maski. Prawdopodobnie jest ona związana z przykładami osób publicznych, u których botoks został podany w nadmiarze lub był podawany za często. Musimy pamiętać, że zbyt częste stosowanie botoksu jest niekorzystne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, gdyż nie pozwala im na chwilowy powrót do normalnej funkcji, co w konsekwencji prowadzi do ich znacznego osłabienia i zaniku.
Częste pytania pacjentów
Pacjenci często pytają: „Co będzie, jeśli nie wykonam kolejnego zabiegu, czy nie będzie gorzej?” Odpowiadam wtedy – absolutnie nie – będzie lepiej, bo w tym czasie, gdy botoks działał, skóra odpoczywała, nie kurczyła się, więc zmarszczki się nie utrwalały i skóra zyskała! Ponieważ botoks podawany w odpowiednich dawkach, we właściwe miejsca, które są różne u każdego pacjenta, jest jak „magiczna różdżka” , która ma magiczną moc ale musi być trzymana również we właściwych rękach. Pamiętajmy, że botoks jest lekiem i może być podawany jedynie przez lekarza w gabinecie zabiegowym.
Autorem tekstu jest dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda