Fakty i mity o zapaleniu pęcherza rozwiewa lek. med. Daniel Leszczyński, specjalista urolog (II) i chirurg (II) ze Szpitala Grupy LUX MED.
Czy zapalenie pęcherza często dotyka kobiet w ciąży?
Lek. Med. Daniel Leszczyński: Nie są znacząco częstsze niż u kobiet w normalnym stanie fizjologicznym organizmu. Powstawaniu infekcji mogą sprzyjać np. zmiany anatomiczne (ucisk na pęcherz) oraz zwiększenie perfuzji przez nerki, co może powodować niewielki zastój moczu w nerkach lub pęcherzu. Regularne badania moczu prowadzone u ciężarnych pozwalają wykryć bezobjawowe postacie zapaleń pęcherza moczowego, które bez badań mogłyby zostać nie zauważone.
Czy przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego może być rezultatem zalegających w jelitach kamieni kałowych?
Kamienie kałowe mają niewielki wpływ na rozwój zapalenia pęcherza moczowego, ponieważ zdecydowana większość zapaleń ma etiologie wstępującą, a tylko w kilku procentach do zapalenia pęcherza dochodzi drogą krwiopochodną w wyniku istnienia ogniska zapalnego w innym miejscu organizmu. Znany jest mechanizm utrudnienia opróżniania pęcherza moczowego oraz częstomoczu powodowanego przez zaparcia powstałe w wyniku istnienia kamieni kałowych. Objawy te mogą imitować zapalenie pęcherza moczowego.
Kiedy zapalenie pęcherza można uznać za przewlekłe?
Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, to takie, w którym dochodzi do utrwalonych zmian morfologicznych w śluzówce pęcherza moczowego. Z punktu widzenia odczuć pacjenta objawy nigdy nie ustępują do końca a zmienia się tylko ich nasilenie.
Jakie badania zleca się przy zapaleniu pęcherza?
Zwykle zapalenie pęcherza jest stanem nagłym, a oczekiwanie na wyniki, opóźnia włączenie leczenia, a tym samym skuteczność terapii. Ponieważ flora bakteryjna wywołująca zapalenia pęcherza jest znana (są to zwykle pałeczki gram ujemne a w szczególności Escherichia colli), to w praktyce zwykle stosowane są leki dobierane w sposób empiryczny. Jeżeli uda się wcześniej oddać mocz w kierunku badania ogólnego oraz posiewu, to będzie to cenna wskazówka w przypadku niepowodzenia leczenia pierwszego rzutu. Często bywa przydatne również USG układu moczowego.
Jak przewlekłe zapalenie pęcherza może wpłynąć na życie seksualne kobiety?
Jeżeli kobiety widzą związek zapaleń pęcherza moczowego ze współżyciem, to zwykle świadomie lub podświadomie zaczynają tego unikać.
Czy „nasiadówki” są skuteczne w walce ze skutkami zapalenia pęcherza?
Nasiadówki niegdyś były popularne z powodu braku skutecznych leków. Obecnie należy traktować je jako zabieg wspomagający i łagodzący. Nie zastąpią one jednak leczenia lekami doustnymi.