Jak odświeżyć swoje ulubione przepisy? Można to zrobić na przykład przez dodanie kilku aromatycznych ziół. Nie dość, że zmieniają one smak potraw to mają też wiele właściwości leczniczych
W zależności od tego, jakie zioła wybierzemy możemy liczyć na pewno na bardziej wyrazisty smak, lepsze zdrowie czy smukłą sylwetkę. Co jeszcze możemy zyskać? Niektóre mogą bardzo dobrze redukować ból. Które zioła warto wprowadzić do kuchni?
Na świeży oddech
Ci, którzy jeszcze go nie znają powinni szybko nadrobić zaległości. Tymianek stosowany jest w kuchni francuskiej, hiszpańskiej, włoskiej, czy greckiej. W Polsce nie jest również czymś orientalnym. Tymianek ma ostry, ale przyjemny zapach, a potrawom nadaje wyrazistego smaku i aromatu. Do czego możesz go użyć? Może być on zarówno do mięsa, jak i do różnych deserów. Nie ma w tym przypadku zbyt wielu barier. Tymianek ma właściwości odświeżające oddech, a jego liście bogate są w witaminę K, A, C i E.
Na zgagę i wątrobę
Szczawik zajęczy mimo, że ma delikatne listki to ich działanie jest naprawdę niesamowite. Może on pobudzać trawienie i wydzielanie śliny, a także likwidować zgagę i oczyszczać wątrobę. Co ze smakiem? Nie ma on intensywnego zapachu, ale za to smak jest bardzo charakterystyczny. W kuchni przydaje się na przykład do sałatek, zup czy ryb. Wszystko za sprawą jego kwaskowatego smaku, który przypominać może smak limonki.
Na ból i trawienie
Kto rozsmakował się już w rozmarynie ten wie, że z łatwością może on przenieść wielu w zupełnie inną przestrzeń. To za sprawą lekko sosnowego smaku, który wydaje się być niewiele słodszy od mięty. Do tego dochodzi jeszcze ten niezbyt wyraźny posmak imbiru. Kiedy już go spróbujemy to musimy pamiętać, że jego spożywanie może nam się przydać nie tylko w kuchni, ale pozwoli nam lepiej zadbać o zdrowie. Pomaga on w trawieniu pokarmów, działa przeciwbólowo oraz jest cudownym środkiem odżywczym szczególnie dla serca, mózgu i układu nerwowego. Najlepiej dodawać go do jagnięciny, wołowiny, cielęciny czy też dziczyzny. Nie bójmy się go także dołączyć do szpinaku czy grochu.
Na anginę i migdałki
Jaka roślina specjalizuje się w leczeniu anginy lub zapalenia migdałków? Oczywiście szałwia! Do tego może nam pomóc także w zapaleniu przyzębia, błony śluzowej jamy ustnej czy chorób przyzębia. Szałwia dobrze komponuje się z mięsami, sałatkami czy makaronami. Stawiajmy jednak na jej świeże listki.
Źródło: www.prasoweinfo.pl