Grzybica stóp to choroba, której nie można lekceważyć. Co więcej, należy z nią walczyć, a najlepiej rozpocząć od odpowiedniej profilaktyki. Z czym wiąże się ta przypadłość i jakie symptomy powinniśmy uznać za niebezpieczne?
Jak sama nazwa wskazuje, za tą chorobą stoją grzyby – dermatofitowe, drożdżopodobne lub pleśniowe. Jest w niej jednak coś zdecydowanie ważniejszego – należy do grupy przypadłości uznawanych za zakaźne. Istotne jest również to, że może ona dotknąć nie tylko skóry stóp, ale i paznokci. Przy sprawnie działającym układzie immunologicznym, ryzyko zakażenia jest niskie – wzrasta ono w przypadku osłabienia organizmu. Obecnie grzybica nie jest już kojarzona z zaniedbaniem i można zarazić się nią w łazience w pięciogwiazdkowym hotelu, w saunie czy na basenie.
Nie każdy musi się jednak zarazić tą chorobą mając styczność z niebezpiecznymi grzybami. Sposobem na uniknięcie tego jest oczywiście odpowiednia profilaktyka. Dbajmy o higienę i pielęgnację stóp, dokładnie je myjąc i wycierając do sucha. W przypadku korzystania z basenu, sauny lub łazienki hotelowej, załóżmy klapki ochronne. Jeśli na grzybicę choruje jeden z domowników, zachowajmy ostrożność: nie używajmy wspólnego ręcznika ani przyrządów do pielęgnacji paznokci.
Co jeszcze może nas uchronić przed grzybicą? To m.in. kremy. Aby były skuteczne powinny przede wszystkim wyrównywać gospodarkę hydrolipidową skóry, jak również mieć działanie przeciwgrzybicze. Do tego potrzebują one w swoim składzie kilku ważnych elementów: clotrimazolu, climbazolu lub triclosanu. Dobrze jest jeśli krem ograniczy także potliwość stop i podziała na nie odświeżająco. W przypadku grzybicy paznokci zastosujmy kosmetyki z dodatkiem olejku z kiełków pszenicy – wspomoże on wzrost płytki, a dzięki temu leczenie będzie efektywniejsze.
Jeśli jednak nie uda się uniknąć grzybicy to warto również wiedzieć, czym ona się charakteryzuje i w jaki sposób możemy ją rozpoznać. Objawy grzybicy stóp to łuszczenie, nadmierne rogowacenie skóry i uporczywy świąd. Gdy grzyby atakują także paznokcie, płytka żółknie i staje się grubsza. Jeżeli zauważymy takie zmiany, koniecznie udajmy się do dermatologa lub gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Pamiętajmy, że grzybica ma charakter nawrotowy – raz wyleczona może za jakiś czas zaatakować ponownie. Aby tak się nie stało, stosujmy odpowiednie kosmetyki.
Źródło: 38 PR Content & Communication