Coraz częściej niezdrowe napoje idą w kąt, a do głosu dochodzi woda. Sięgając po nią z pewnością dokonujemy dobrego wyboru. Nawyk picia wody warto kształtować u dzieci już od najmłodszych lat
Woda to bezsprzecznie jeden z najważniejszych składników ludzkiego organizmu. U noworodków stanowi ona aż 75-85% masy ciała, u rocznego dziecka 65%, natomiast ciało dorosłego człowieka składa się z niej aż w 54-64%. Mając na uwadze takie wartości wyraźnie widać, że regularne uzupełniania wody w organizmie jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, a brak tej substancji może niekorzystnie odbić się na zdrowiu, wyglądzie i samopoczuciu dziecka. Kiedy można stwierdzić, że maluch pije dokładnie tyle wody, ile powinien?
To, ile wody dziennie powinien spożywać każdy z nas jest zależne przede wszystkim od tego, jaki prowadzimy tryb życia. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również wiek i płeć. Warto jednak zauważyć, że najwięcej płynów powinny spożywać małe dzieci. Przyjmowane płyny mogą stanowić u nich nawet 10-15% masy ciała. – Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że zapotrzebowanie na wodę u niemowląt jest aż czterokrotnie wyższe niż u dorosłych! W diecie takich maluchów nie może zatem zabraknąć odpowiedniej ilości płynów. Dzieci w wieku od 2 do 3 lat powinny dostarczać do organizmu 1300 mililitrów wody dziennie (uwzględniając w tym płyny z pokarmów stałych), a maluchy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (4-8 lat) – 1600 ml. Dla chłopców między 9 a 13 rokiem życia dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi już ponad 2 litry, czyli ok. 2100 ml, natomiast dla dziewczynek – 1900 mililitrów – wyjaśnia dietetyk mgr inż. Agnieszka Kopacz.
Dzieci w wieku poniemowlęcym, a także te uczęszczające do szkoły, nie zawsze piją tyle wody, ile powinny (zgodnie z tabelami dietetycznymi). Dobrze jest zatem zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje młodego człowieka i być w tej kwestii bardziej elastycznym.
Na zapotrzebowanie dziecka na płyny może wpływać wiele kwestii. Wśród nich są np. stany infekcyjne, biegunki, a także zakażenia dróg moczowych. Bardzo często są one połączone z wysoką temperaturą, a to z kolei wiąże się z niechęcią do picia.
Źródło: Fly PR