Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Nie musisz być rodzicem, by mieć wpływ na zmianę tego trendu, a nie ma wątpliwości, że działać musimy absolutnie wszyscy. Oto, co możesz zrobić!
Jeszcze nie jest katastrofalnie, ale już bardzo źle. Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie i marnym pocieszeniem jest, że proces przebiega równie źle w kilku innych krajach. Warto przypomnieć, że w latach 70. poprzedniego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym (ponad 22%) boryka się z nadwagą lub otyłością.
Te niepokojące statystyki nie biorą się z niczego, ponieważ nadmierną wagę ma prawie co druga dorosła kobieta (49%) i prawie dwie trzecie mężczyzn (64%)! Tak, to my pokazujemy młodym, że nie muszą o siebie dbać, więc również do nas należy pokazanie, że dbać jednak trzeba. Problem jest tym poważniejszy, że rosnąca nadwaga u dzieci i młodzieży oznacza jeszcze większe ryzyko nadwagi i otyłości w dorosłym życiu.
Wg Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF 2014), Polska jest już teraz na czwartym miejscu wśród 10 krajów z największym na świecie występowaniem stanu przedcukrzycowego. Przewiduje się, że do 2035 roku Polska obejmie niechlubne prowadzenie w tej kategorii, wyprzedzając Kuwejt, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezję czy Hongkong. Jeśli statystyka nie przemawia do wyobraźni wystarczająco, to przypominamy, że to właśnie dzisiejsze nastolatki z Polski będą u progu cukrzycy najczęściej na świecie!
Zrobić można naprawdę wiele, ale potrzeba konsekwencji i wobec siebie, i wobec dzieci ze swojego otoczenia. Nie trzeba przy tym być rodzicem. Jeśli jesteś starszym rodzeństwem, wujkiem lub ciocią – jesteś jednocześnie autorytetem dla dziecka w swoim otoczeniu. Dzieci biorą przykład ze starszych nawet podświadomie, w związku z czym działać jest dla kogo. Jak możesz pomóc?
- Czyny, nie słowa. Nie tylko mów co jest dobre dla jego zdrowia, ale sam dawaj dobry przykład i stosuj zasady zdrowego żywienia, bądź aktywny fizycznie.
- Zadbaj o różnorodność spożywanych produktów i zachęcaj dziecko do sprawdzania nowych smaków – monotonia nie sprzyja prawidłowemu żywieniu.
- Nie zniechęcaj się łatwo odmową jedzenia niektórych produktów przez dziecko – bądź cierpliwy – niektóre dzieci, zanim przyzwyczają się do nowego smaku i go polubią, muszą mieć z nim kontakt nawet kilkanaście razy.
- Rób zakupy z dzieckiem i pokaż, że cieszą Cię dorodne warzywa czy owoce. Zachęć dziecko, by też wybierało te najbardziej apetyczne, niekoniecznie najbardziej idealne – owoc czy warzywo może wyglądać śmiesznie i, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, warto wykorzystać ich wyobraźnię dla zachęty.
- Naucz dziecko dokonywania dobrych wyborów. Jeśli umie już czytać, zachęć do wyszukiwania produktów z oznaczeniami dotyczącymi braku lub niskiej zawartości soli
- Gotuj razem z dzieckiem, zachęcaj je do wspólnego przygotowywania posiłków.
- Sól zamień na zioła. Zabierz solniczkę ze stołu i nie dosalaj przy dziecku swoich potraw. Nie musisz rezygnować z soli z kuchni, ale im mniej jej „na widoku”, tym lepiej.
- Razem z dzieckiem dobierajcie ulubione zioła i przyprawy. Każdy może doprawić swoje danie według własnego gustu i uznania – dziecku da to wiele satysfakcji i zachęci do poszukiwania nowych smaków.
- Staraj się przynajmniej jeden posiłek dziennie spożyć wspólnie z rodziną.
- Dzieci także „jedzą” oczami – dbaj o estetykę podawanych posiłków.
- Nie nagradzaj dziecka słodyczami. Nie kupuj dużej ilości słodyczy, słonych przekąsek, słodkich napojów – dostępność tych produktów w domu sprzyja ich spożywaniu.
- Do przegryzania zamiast słodyczy, słonych przekąsek przygotuj dla siebie i dziecka kolorowy talerz warzyw i owoców – obranych, pokrojonych, gotowych od razu do spożycia.
- Zachęcaj dziecko do wspólnej aktywności fizycznej – nie siedź w fotelu, tylko idź z dzieckiem na spacer, wybierzcie się na wycieczkę rowerową.
- Rozmawiaj z dzieckiem o problemach wynikających z nieprawidłowego odżywiania i braku aktywności fizycznej – otaczający świat nie zawsze propaguje zdrowy styl życia.
- Korzystaj z różnych form edukacji rodziców w szkole, bierz aktywny udział w działaniach szkoły na rzecz prozdrowotnego stylu życia. Twój udział w imprezach szkolnych jest prostym sygnałem dla dziecka, że wspierasz je w poznawaniu różnych form aktywności prozdrowotnej.
Źródło: Instytut Żywności i Żywienia