Rozmawiamy o nim, zadręczamy się jego stanem, ale i życzymy go sobie z serdecznością. Mowa oczywiście o zdrowiu, które jest dla nas niezwykle ważne. Potęgują to również różne ruchy społeczne i trendy związane ze zdrowym stylem życia. Co dokładnie zmieniło się w tej kwestii na przestrzeni lat?
Zdrowie cenimy zawsze i wszędzie. To jedna z tych wartości, która zajmuje w Polsce wysokie miejsce. Na zachowanie dobrego zdrowia jako jedną z najważniejszych wartości codziennego życia wskazuje niemal trzy piąte badanych (57%). Wyżej cenione jest jedynie szczęście rodzinne.
Nie da się jednak ukryć, że Polacy w większości są zadowoleni ze swojej kondycji zdrowotnej. Obecnie ponad połowa badanych określa stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, zaś niezadowolenie wyraża jedynie 9% ankietowanych.
Co jednak powinniśmy robić, aby nasz stan zdrowia był na odpowiednim poziomie? Choć teorii w tej kwestii może być naprawdę sporo to najczęściej mówimy o właściwym sposobie odżywiania (48% wskazań). Systematycznie i znacząco rośnie przekonanie o popularności prozdrowotnego stylu życia w naszym kraju. Odsetek badanych dostrzegających symptomy dbałości Polaków o zdrowie zwiększył się w ostatnich czterech latach o 13 punktów procentowych, a w porównaniu z rokiem 1993 wzrósł ponad trzykrotnie (z 19% do 64%). Regularnie rośnie także odsetek osób deklarujących dbałość o własne zdrowie (od 1993 roku wzrost o 27 punktów łącznie).
Warto zauważyć, że nadal dominuje przekonanie, iż obowiązek ochrony zdrowia spoczywa głównie na nas samych (obecnie uważa tak 55% badanych), jednak w porównaniu z 2012 rokiem zanotowano aż dwukrotnie więcej opinii, że to przede wszystkim państwo i jego odpowiednie władze powinny troszczyć się o zdrowie obywateli (wzrost wskazań z 20% do 41%).
Źródło: CBOS