Na dziecko można wpływać na długo przed jego narodzinami. Dlatego też ważne jest, aby kobieta odpowiednio o siebie dbała. Przygoda ze zdrowiem zaczyna się bowiem w brzuchu matki
Mikroflora jelitowa jest czymś, co zaczyna się kształtować w dniu narodzin. Aktualne badania wskazują jednak na to, że bakterie jelitowe kobiety ciężarnej mają bezpośredni wpływ na późniejszy profil bakterii jelitowych dziecka. Cały proces zaczyna się zatem dużo wcześniej. Najbardziej pożądany dla dziecka jest poród fizjologiczny oraz karmienie naturalne. U dzieci, u których z jakiegoś powodu kształtowanie się mikrobioty jelit jest zaburzone (poród przez cięcie cesarskie, karmienie mieszankami mlekozastępczymi, antybiotyki w pierwszych latach życia) częściej stwierdza się w latach późniejszych dolegliwości, takie jak: atopowe zapalenie skóry, alergie, nawracające infekcje, astmę oskrzelową, a także otyłość.
Za co dokładnie odpowiada mikroflora przewodu pokarmowego? Przede wszystkim za kształtowanie się układu immunologicznego. Okazuje się zatem, że zdrowie pochodzi z jelit. Warto zatem dbać o mikroflorę dziecka od samego początku.
Od tego, jakie bakterie pojawią się w przewodzie pokarmowym niemowlęcia na samym początku zależeć będzie jego dalsze zdrowie. Dziecko w trakcie porodu naturalnego ma kontakt z korzystnymi bakteriami, pochodzącymi z dróg rodnych matki. Warto jednak zadbać o to także w przypadku cesarskiego cięcia. W tym wypadku można pomóc naturze. Jedną z metod stosowaną w tym wypadku, choć rzadko jeszcze w naszym kraju, jest przetarcie noworodka zaraz po urodzeniu gazą nasączoną dobrymi bakteriami z pochwy matki. Istotny jest również sposób karmienia noworodka. W mleku matki znajdują się prebiotyki oraz bakterie korzystne dla jego zdrowia.
Nie można zapominać również o czynnikach zewnętrznych, które oddziałują na matkę w czasie ciąży. Chodzi tu przede wszystkim o jej ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, a także stres. Istotny jest tu także stan jej jelit. Zauważono, że mogą one wywierać wpływ na przyszły rozwój mikroflory, a nawet zachowanie potomka.
Źródło: 38 PR Content&Communication