Na nasze zęby wpływa nie tylko higiena jamy ustnej, ale i opisywane w poprzedniej części antybiotyki. Problemem może być również stres, przez który zaczynamy m.in. zgrzytać zębami. To prowadzi z kolei do wielu uszkodzeń. W jakich sytuacjach warto jeszcze zwrócić szczególną uwagę na stan naszego uzębienia?
Pod wyjątkową opieką dentysty powinny być kobiety w okresie przekwitania. Wszystkiemu winien jest spadek hormonów, głównie niedobór estrogenów, co ma istotny wpływ na kondycję jamy ustnej. Jak wskazują badania, panie,u których spada poziom estrogenów są zdecydowanie bardziej narażone na złamania kości, a co za tym idzie także i zębów. Stają się one wtedy zdecydowanie słabsze. Niższy poziom estrogenów wpływa na metabolizm kości, ale także zwiększa ryzyko zmian zapalnych w organizmie, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz paradontozy. Inne objawy, które towarzyszą menopauzie, a mają wpływ na przyzębie to suchość w jamie ustnej, inny skład fizjologiczny śliny, głębsze kieszonki dziąsłowe. W błonie śluzowej jamy ustnej oraz śliniankach znajdują się receptory estrogenowe, dlatego też wszelkie zaburzenia hormonalne odbiją się na kondycji tych tkanek. Z tego względu kobiety po 50 roku życia powinny pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej oraz regularnych przeglądach u dentysty.
Na stan swoich zębów powinny zwrócić również osoby mające kolczyk w języku. To wciąż popularny trend, który może być jednak szkodliwy. Najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku tzw. „sztangi”. Ten typ kolczyków składa się z trzonu oraz nakrętek na obu końcach.
Mniej więcej u połowy osób, które noszą kolczyk w języku występują pęknięcia lub uszczerbienia zęba. Najczęściej pojawia się trójkątny ubytek pomiędzy jedynkami. Stanowi to efekt wycierania się szkliwa. Nie chodzi w tym wypadku jednak wyłącznie o kwestie estetyczne. To również problem natury zdrowotnej. Takie ubytki wiążą się ze znacznie większym ryzykiem pojawienia się próchnicy czy nadwrażliwości.
Problemem dla naszych zębów może się również okazać popcorn. Chrupiące, twarde produkty takie jak orzechy, twarde nasiona, pestki owoców i warzyw oraz ziarna np. popcornu mają tendencję do gromadzenia się między zębami i w kieszonkach przyzębnych, co może prowadzić do powstania ropni dziąsłowych. Takie resztki pozostawione pomiędzy zębami mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, a idąc dalej, do opuchlizny czy też ropnej wydzieliny w dziąśle.
Źródło: Guarana PR