Choć znalezienie leku na raka to marzenie wielu osób trudno jednak je zrealizować. Ciągle pojawiają się jednak kolejne ścieżki i nowe nadzieje na ich spełnienie. Naukowcy mają teraz jednak nowe cele molekularne i nowe szanse na powodzenie
Program STRATEGMED pozwolił naukowcom pod kierownictwem prof. Macieja Bagińskiego na podjęcie kolejnych kroków w celu odnalezienia związków przeciwnowotworowych. Otrzymali oni na ten cel dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 19,6 mln zł.
Badacze nie chcą stawiać wszystkich nakładów i całej swojej pracy na jedną kartę. Dlatego też zamierzają prowadzić analizy na pięciu grupach związków, a do tego mają nadzieję nie tylko na znalezienie nowych związków, ale i rozwój także tych istniejących.
Opracowali oni już trzy drogi działania, które mają doprowadzić do zaburzenia funkcji telomerów, a więc kompleksów białek z telomerowym DNA, które znajdują się na każdym z chromosomów. Telomery przede wszystkim chronią chromosomy przed uszkodzeniami i zapewniają im odpowiednie funkcjonowanie w momencie, gdy jest kopiowane. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Funkcjonowanie telomerów w komórkach normalnych i nowotworowych jest trochę inne. Pomysł projektu opiera się zatem na tym, by wspomniane różnice wykorzystać.
Naukowcy mają na to trzy pomysły i zamierzają ich użyć w praktyce. Celem konsorcjantów jest poszukiwanie leków na raka w oparciu o nowe cele molekularne. Na pierwsze znaki i efekty możemy liczyć za 3 lata, wtedy ma się zakończyć realizacja projektu. Nie oznacza to natomiast, że wtedy powstanie gotowy lek. Zgodnie z założeniami programu, zwieńczeniem ich pracy ma być jednak aplikacja lub przynajmniej zgłoszenie patentowe (w przypadku leku).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl